Buy Now
Product 1 Title

Sample text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit nullam nunc justo sagittis suscipit ultrices.

Quantity
$20.00
$17.00

Moje dziecko się zakochało, co robić?

          Luty, minione Walentynki to dobry czas, aby porozmawiać o miłości. Większość rodziców chciałoby, aby ich dziecko zakochało się po raz pierwszy w dorosłości i jest to uzasadnione stanowisko. 
           Jak jednak dzieje się w rzeczywistości? Często już w pierwszych klasach szkoły podstawowej, dzieci mówią że się zakochały w koleżance czy koledze.
       Co dorośli mogą zrobić? Krzyczenie na dziecko, „prawienie kazań”, czy zabranianie zakochiwania się – to wszystko nie pomoże. Takie zachowanie spowoduje, że dzieci po prostu przestaną mówić i zaczną lepiej ukrywać się ze swoimi uczuciami do rówieśników. 
          Co zatem można zrobić?
  • Nie lekceważ uczuć dziecka. „Masz dopiero 13 lat, co Ty możesz wiedzieć o miłości”, lub „Jeszcze się sto razy zakochasz” – te i podobne wypowiedzi, są bardzo krzywdzące dla dziecka, nie pomogą mu. Spowodują, że następnym razem zwróci się do przyjaciół zamiast do rodziców. 
  • Wysłuchaj, nie oceniaj, nie krytykuj. Pozwól dziecku opowiedzieć swoją historię, niech opisze swoimi słowami co myśli i czuje. A później z nim po prostu porozmawiaj. Może podaj przykład ze swojej młodości, lub z młodości innej dorosłej osoby, którą dziecko zna i lubi. 
  • Tłumacz już od najmłodszych lat, co znaczy słowo „Kocham Cię”. Niech wie co to oznacza, pokaż dziecku kiedy i w stosunku do jakich osób można używać tego zwrotu – dziecko uczy się poprzez naśladowanie, a więc to Ty jesteś autorytetem dla niego. 
  • Powiedz o innych ważnych zwrotach, czy uczuciach. „Bardzo Cię lubię”, „Fajnie spędza mi się z Tobą czas” – wytłumacz to swojemu dziecku. Istnieje coś takiego jak „stopniowanie”, najpierw można się z kimś fajnie bawić czy rozmawiać, później można tą osobę lubić a uczucie „Kocham Cię” pojawia się dopiero później.

      To idealna okazja, żeby samemu przypomnieć i pokazać dziecku jak bardzo je kochacie i jakie jest dla Was ważne. A przy tym mocno je przytulić – niezależnie od wieku.

        Na zdjęciach ręcznie wykonane prace pacjentów z oddziału psychiatrycznego:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *