Buy Now
Product 1 Title

Sample text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit nullam nunc justo sagittis suscipit ultrices.

Quantity
$20.00
$17.00

Dłuższa rozłąka z dzieckiem?

            Pożegnania z dzieckiem, kiedy czas wrócić do pracy, odbyć weekendowe szkolenie, kiedy trzeba pojechać do szpitala żeby zająć się swoim zdrowiem, albo kiedy po prostu trzeba gdzieś wyjechać bez dziecka – a do tej pory byliście ciągle razem ze swoim dzieckiem. Jak to zrobić? I dlaczego to ważne?

  1. W miarę możliwości powiedz prawdę zwłaszcza co do czasu Twojej nieobecności. Jeśli przez tydzień musisz być w szpitalu, żeby zająć się swoim zdrowiem to „pójdę tylko do sklepu i zaraz tu wrócę” – to nie najlepszy pomysł. Kiedy dziecko nie będzie wiedziało co się dzieje, może poczuć, że zostało opuszczone, stracić zaufanie i w przyszłości może zacząć reagować paniką przed kolejnym dłuższym rozstaniem z rodzicem. Powiedz dziecku kiedy wrócisz i dotrzymaj obietnicy, jeśli nie zna się na zegarku – zaznacz to w kalendarzu, lub zróbcie wspólny planner na lodówkę w którym zrobicie kolorowe obrazki, żeby pokazać dziecku jak będzie wyglądał jego najbliższy czas. 
  2. Skup się na tym co pozytywnego będzie robiło dziecko podczas Twojej nieobecności. Może będzie mogło pójść z babcia na jesienny spacer do lasu, albo może będzie mogło wspólnie z tatą malować farbkami? Może będzie mogło spotkać się z fajnym kolegą, którego lubi? Ułożyć bardzo duże puzzle, lub zagrać w ekscytującą grę. Uważaj na przekaz, bo komunikaty do dziecka w stylu „nie bój się niedługo wrócę” – mogą sugerować, że jednak jest się czego bać. 
  3. Staraj się być spokojny, opanowany, uśmiechnięty – tak, żeby pokazać dziecku, że takie sytuacje są normalną codziennością i będą się zdarzały. Oczywiście możesz, a nawet powinieneś być czuły warto powiedzieć dziecku, że je kochasz i będziesz tęsknić. Zadbaj jednak o swoje uczucia i emocje związane z rozłąką, żeby nie obciążać nimi za bardzo swojego dziecka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *