Buy Now
Product 1 Title

Sample text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit nullam nunc justo sagittis suscipit ultrices.

Quantity
$20.00
$17.00

Jak pomóc młodym ludziom przy wyborze studiów? 

         Małe dzieci często są pytane o to jaki chcą wykonywać zawód. Dziewczynki nierzadko chcą być piosenkarką, aktorką czy fryzjerką. Mali chłopcy strażakiem, policjantem, pilotem. Mijają lata i już nie wszyscy zadają te pytania, a uwaga koncentruje się głównie na wyborze studiów a nie zawodu. Rozmowy często dotyczą tego w jakim mieście studiować, gdzie idą znajomi – dylematów jest dużo. Tak to bardzo trudne, aby pomóc dziecku w dokonaniu tej poważnej decyzji.

  1. Rodzicu, pamiętaj o tym że wszystko jest możliwe .Twoje dziecko może osiągnąć sukces w jakiej tylko dziedzinie zapragnie, jeśli tylko włoży w to odpowiednio dużo pracy. Uwierz w swoje dziecko. Nie krytykuj, wysłuchaj, wesprzyj i zaakceptuj jego wybór bez podcinania skrzydeł.
  2. O pytaniu na jakie wybrać się studia, warto pomyśleć od końca czyli momentu obrony pracy licencjackiej czy magisterskiej i podjęciu pierwszej pracy. Dobrze skupić uwagę na tym jak ma wyglądać wykonywana praca? Wybór studiów jest ważny, ale wybór wykonywanego zawodu jest najważniejszy. Studia trwają kilka lat 3-5 lub dłużej, a do pracy wstaje się codziennie rano przez 30-40 lat życia.
  3. Czasem trudno wybrać w wieku 18 – 19 lat co robić w przyszłości, oczywiście zdarza się że ludzie zmieniają miejsca pracy, rodzaj wykonywanego zawodu. Warto jednak poczytać, poszukać, zapytać jak dany zawód wygląda, jaką pracę wykonuje księgowa, a jaką technolog. Jaki zakres obowiązków ma dziennikarka, a jaki policjant. Informacje można znaleźć wszędzie, można także zapytać osobę która taki zawód wykonuje. Czasem już w szkole średniej jest możliwość podjęcia wolontariatu na przykład w domu dziecka, pomagając komuś przy okazji można podglądnąć jak wygląda praca wychowawcy, czy psychologa.
  4. Nie zaszkodzi przyjrzeć się samemu sobie – sprawdzić swoje mocne strony, lub wybrać się do profesjonalistów którzy zajmują się pomocą w wyborze ścieżki zawodowej.
  5. Warto zrobić rozeznanie na rynku, dowiedzieć się jakie jest zapotrzebowanie na dany zawód, jaka konkurencja, czy jak wyglądają zarobki.

       Nie łatwo w wieku tych „nastu” lat podjąć decyzję dotyczącą wykonywanego zawodu w przyszłości. Wiele jednak można zrobić aby ten wybór był jak najbardziej trafiony – tego właśnie życzę samych dobrych wyborów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *