513-584-344
Sample text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit nullam nunc justo sagittis suscipit ultrices.
Czemu nie mogę się cieszyć z życia? O wpływie przekonań na naszą rzeczywistość.
Czym są przekonania? To nasze filtry przez, które patrzymy na świat. Są to też różne sądy, rzeczy w które wierzymy i uznajemy je często za pewnik – determinują one to jak wygląda nasza rzeczywistość. Czy mogą one nam utrudniać odczuwanie szczęścia, oraz skąd się biorą?Tworzymy je głównie w dzieciństwie i okresie dorastania.Słuchamy tego co mówią do nas nasi rodzice, opiekunowie i nauczyciele.Uznajemy je jako własne. Czasem po prostu obserwujemy świat i na tej podstawiedochodzimy do różnych wniosków, nabieramy przeświadczenia w danej sprawie.
Podam przykład bardzo stereotypowy lecz często powtarzany: Jest to głos dorosłej osoby do dziecka, małego chłopca, któremu popsuła się zabawka i płacze. “Przestań się mazać, chłopaki nie płaczą.”
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to dziecko zapamięta komunikat i uzna, że tak właśnie jest, co później może się przekładać na jego trudności z okazywaniem emocji.
Przekonania dotyczącą nas samych, innych ludzi, świata, przyszłości, pieniędzy – praktycznie każdego aspektu naszej rzeczywistości. Mogą nas bardzo wspierać, ale równie często są dla nas utrudniające.
Oto kilka przykładów nie wspierających przekonań:
W dorosłości fajnie się im przyglądnąć. Zacząć się zastanawiać co uważam na różne tematy.
Przekonania dotyczące szczęścia? Jakie w ogóle można mieć? Wróćmy do przeszłości!
Przypomnijmy sobie czasy dzieciństwa, okresu nastoletniego. Pomyślmy o rodzicach, opiekunach, nauczycielach czy innych ważnych dla nas osobach. Jak oni definiowali szczęście, jakie mieli podejście do tego tematu. Czy np. babcia, dziadek czy inna osoba z bliskiego nam otoczenia nie powtarzała wyuczonych sloganów takich jak:
Jeśli takie rzeczy słyszeliśmy, mogły one dostać się do naszej podświadomości. Mogliśmy w to uwierzyć. W efekcie dziś – może nam być trudno odczuwać szczęście.Nie chodzi o to, żeby zaprzeczać istnieniu problemów, czy temu że doświadczamy czasem trudnych sytuacji – bo to jednak fakt. Życie to oczywiście również wyzwania, trudne momenty. Ale przecież nie tylko.Życie również radość, miłe chwile, dobre momenty, sukcesy.Czy nie lepiej spróbować cieszyć się w momencie, w którym jest wszystko dobrze, korzystać z tego, doświadczać w pełni – a w momentach, w których jest źle powtarzać sobie, że to minie, lub “mam zasoby, aby sobie z tym poradzić”?
W mojej ocenie jest to bardziej wspierające podejście. Twórzmy dla siebie i kolejnych pokoleń przekonania dotyczące szczęścia, które będą dla nas dobre i wspierające!Pomocne mogą być w tym na przykład karty afirmacyjne, pisaniedziennika dobrych rzeczy, czy przywoływanie w pamięci miłych doświadczeń.
Dziękuję że dotarałaś/eś ze mną aż do końca artykułu!Życzę Ci miłego dnia i dużooooo szczęścia!
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Komentarz *
Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa
Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy.
Opublikuj komentarz
Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.